K.S Delta - strona nieoficjalna

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

WKS Wierzbice 4:0 K.S. Delta Słupice

Tablice rejestracyjne

DDZ

50°48′50″N 16°44′37″E

Słupice (niem. Schlaupitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Łagiewniki.

W latach 1945-54 siedziba gminy Słupice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:

Kościół w Słupicach

Parafia św. Michała Archanioa w Słupicach znajduje się w dekanacie dzierżoniowskim w diecezji świdnickiej. Kościół w tej miejscowości wzmiankowany był już w 1400, ale obecny, murowany, wzniesiono w latach 1889-1890. Wybudowano go w stylu neoromańskim. W XX wieku przeprowadzono w nim szereg remontów. Plebanię w Słupicach wybudowano w XVIII wieku, natomiast w Olesznie w latach 1985-1987.

Kościół filialny w Olesznie

Statystyki

Parafia liczy 1500 wiernych. Jej proboszczem jest ks. Marek Mielczarek, który zastąpił ks. Konrada Polesiaka. W parafii działa Żywy Różaniec, służba liturgiczna, Eucharystyczny Ruch Młodych i schola.

Miejscowości

Gmina Słupice – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1945-1954[2] w woj. wrocławskim (dzisiejsze woj. dolnośląskie). Siedzibą władz gminy były Słupice.

Gmina Słupice powstała po II wojnie światowej na terenie tzw. Ziem Odzyskanych (tzw. II okręg administracyjny – Dolny Śląsk). 28 czerwca 1946 gmina – jako jednostka administracyjna powiatu dzierżoniowskiego – weszła w skład nowo utworzonego woj. wrocławskiego[3][4].

Według stanu z 1 lipca 1952 gmina składała się z 3 gromad: Jaźwina, Oleszna i Słupice[5]. Gmina została zniesiona 29 września 1954 wraz z reformą wprowadzającą gromady w miejsce gmin[6]. Jednostki nie przywrócono 1 stycznia 1973 wraz z kolejną reformą reaktywującą gminy[7]

Historia

Dwór obronny zbudowany wg daty umieszczonej na portalu w 1507 roku. Pierwotny dwór wybudowany był w stylu gotyckim. Obecnie istniejąca budowla pochodzi prawdopodobnie z roku 1563, na co wskazywał umieszczony w jej wnętrzu, a obecnie nie zachowany napis: "FL 1563". Inicjały F.L. według autora katalogu śląskich zabytków Hansa Lutscha miały oznaczać Friedricha von Logaua. Dwór przebudowywano kilkakrotnie. Wpierw w roku 1583, następnie w XVII w. W XIX w. dwór odnowiono. W tym czasie fosa uległa niemal całkowitej degradacji, uległo zniszczeniu skrzydło południowe oraz renesansowa część budowli. Następna przebudowa miała miejsce na przełomie XIX i XX w. Zachodnią część dworu pozbawiono zabytkowego detalu. Po roku 1945 budynek wykorzystywano tylko w części, był on dewastowany i ulegał stopniowemu zniszczeniu. Na pocz. lat 80. istniały jeszcze ceramiczne dachy nad nowszymi partiami budynku oraz wolno stojący fragment na styku skrzydła południowego i zachodniego. - Pod koniec XIX w. właścicielem majątku był książę Schonäich-Carolath z Siedliska. Obecnie dwór jest całkowicie opuszczony i zrujnowany. Nie ma dachów, całość zabudowań porasta dzika roślinność.

Opis

Budowla renesansowa, w ruinie. Zachowało się skrzydło północne i wschodnie, fragmenty murów skrzydła zachodniego, ściana szczytowa z renesansową kamieniarką, część sklepień kolebkowych i krzyżowych dolnej kondygnacji, ślady po fosie, sklepiona sień w zachodniej części, ślady wykuszy latrynowych oraz piec piekarniczy we wschodniej części na piętrze.

Park

W pobliżu budynku, nad strumieniem, rośnie pomnikowy dąb szypułkowy o obwodzie 530 cm

XI Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar ,,Nefrytu
Ładowanie...